Experții de la Maastricht vin la UVT

Pentru a duce mai departe inițiativa universității noastre prin care se dorește promovarea unui învățământ centrat pe nevoile studenților și dezvoltare de competențe, desfășurăm în prezent proiectul UVT teaching brand – un model de instruire pentru stimularea învățării de profunzime a studenților. Am căutat să ne inspirăm din exemplele celor mai bune universități din lume și astfel am ajuns la o colaborare de mare succes.

De doi ani, îi avem parteneri în proiectele noastre pe cei de la Universitatea din Maastricht. În 2018, Partenerul olandez este cotat ca fiind locul 47 mondial în domeniul educației în cel mai renumit și greu de accesat clasament mondial al universităților, Academic  Ranking  of  World  Universities  (ARWU) – Shanghai Ranking și, totodată, o universitate de referință pentru brandul de predare pe care-l are.

În perioada 26-29 noiembrie 2018, au avut loc activitățile programului Învățământul centrat pe student – aplicații pentru mediul universitar. Experți din cadrul Universității din Maastricht au susținut activități, propunând exemple de bune practici în proiectare și implementarea unor activități didactice centrate pe studenți și pe dezvoltarea de competențe. Astfel, am încercat să aflăm împreună răspunsuri la unele din cele mai stringente întrebări identificate prin analiza de nevoi de formare didactică realizată la nivelul UVT:

• Cum putem motivăm studenții pentru învățare?
  • Cum putem determina responsabilitatea studenților față de propria învățare?
  • Cum proiectăm și implementăm activități interactive?
  • Cum proiectăm, implementăm și evaluăm activități centrate pe dezvoltare de competențe?

Patru zile au durat activitățile propuse de invitații noștri din Maastricht și s-au desfășurat după următorul program:

26 noiembrie 2018

• Facultatea de Sociologie şi Psihologie + DPPD (plen-A01, workshop-A01)
  • Facultatea de Economie şi de Administrare a Afacerilor (plen-A01, workshop-137)
  • Facultatea de Ştiinţe Politice, Filosofie şi Ştiinţe ale Comunicării (plen-A01, workshop-701)

27 noiembrie 2018

• Facultatea de Arte și Design (plen-A01, workshop-701)
  • Workshop dedicat doctoranzilor UVT (plen-A01, workshop-137)
  • Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport + DPPD (plen-A01, workshop-A01)

28 noiembrie 2018

• Facultatea de Matematică şi Informatică + DPPD (plen-A01, workshop-A01)
  • Facultatea de Fizică + DPPD (plen-A01, workshop-701)
  • Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie (plen-A01, workshop-137)

29 noiembrie 2018

• Facultatea de Drept (plen- Aula Magna, workshop-701)
  • Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie + DPPD (plen-Aula Magna, workshop grupa 1 DSE- Aula Magna)
  • Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie (plen-Aula Magna, workshop, grupa 2 DLLM – 137)

În fiecare zi, activitățileau avut loc după următorul orar:

• 8:45 – 9:00 Primirea participanților (Amfiteatrul A01)
  • 9:00 – 10:00 Activități în plen, Învățământul centrat pe student: principii și practici de actualitate (Amfiteatrul A01)
  • 10:00 – 10:15 pauză de cafea
  • 10:15 – 13:00 Activități tip workshop pe grupe de lucru, Învățământul centrat pe student: aplicații (11:30 – 11:45 pauză de cafea)
    • Grupa 1 în Amfiteatrul A01
    • Grupa 2 în sala 137
    • Grupa 3 în sala 701
  • 13:00 – 13:15 pauză de cafea
  • 13:15 – 14:00 Activități în plen, Dezbateri și concluzii (Amfiteatrul A01)
  • 14:00 masa de prânz – asigurată de organizatori.