Practici curente de abordare a procesului didactic în UVT

În perioada 18.06.2018-23.07.2018, CDA prin proiectul FDI 2018-0063, UVT teaching brand – un model de instruire pentru stimularea învățării de profunzime a studenților, a organizat o serie de focus-grupuri cu fiecare din cele 11 facultăți ale UVT. Am ales această metodă calitativă de investigație pentru a obține o imagine mai completă asupra modului în care cadrele didactice ale UVT se raportează la activitatea didactică.

Focus-group-urile au vizat investigarea modului în care participanții au luat decizii legate de disciplinele pe care le predau, în ceea ce privește obiectivele, conținutul, modalitatea de predare și modalitatea de evaluare. În total, la aceste întâlniri au participat 104 cadre didactice din UVT.

Cei care au făcut posibile aceste întâlniri și au moderat discuțiile sunt colegii noștrii din proiect:

• Lector univ. dr. Simona ADAM
  • univ. dr. Mariana CRAȘOVAN